Напередодні місцевих виборів у Кропивницькому з’явилося засилля різноманітних політичних біг-бордів, друкованої реклами, «джинси» у ЗМІ, провокаційних публікацій у соцмережах від сторінок з ознаками фейковості тощо. Ймовірно, з метою спотворення реальної картини соціологічних вподобань і зміни суспільних настроїв, кропивничанам починають насаджати в тому числі нові «рейтинги», очевидно підігруючи окремим політичним силам.
Кропивницькі «рейтинги» з одеською адресою
Виборче Законодавство України передбачає врегулювання ситуацій, де мають місце конкретні порушення кандидатів під час виборчого процесу (у цьому, зокрема, допомагають спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА»). Натомість у питанні поширення недостовірної інформації щодо виборів українські правові норми працюють досить слабко. Особливо коли це стосується оприлюднених даних у соцмережах.
Так, кілька днів тому у кропивницькому сегменті фейсбуку почали публікуватися пости з інфографікою рейтингів місцевих кандидатів і політичних партій. Мова йде про сторінку під назвою «Центр аналізу політичної поведінки «Соціопол». Нам не вдалося знайти додаткової інформації щодо діяльності соціологічної служби або бодай громадської організації під такою назвою, окрім повідомлення у facebook. Не має «Соціопол» і власного сайту – веб-ресурсу, де б розширено описувалася, наприклад, методологія дослідження та вказувалася інформація про проведення екзит-полів, мережа інтерв’юерів і т. ін. Натомість на згаданій сторінці міститься ідентифікатор регіонального домену – od.
Коротке пояснення. Доменна зона – це своєрідний ідентифікатор сайту/сторінки за регіональною ознакою. У Кропивницькому та області він носить назву kr. В Одесі – od. Саме так ідентифікує себе сторінка «Соціополу». Тобто ймовірне місцезнаходження «установи» – в Одесі, або в Одеській області.
Першими зацікавилися діяльністю «Соціополу» колеги із сайту «Весь Кіровоград», опублікувавши статтю під назвою «Кропивничанам «згодовують» псевдосоціологію з ознаками партійної заангажованості». У ній автори акцентують увагу, зокрема, на дописі на вказаній сторінці Сергія Сергієнка з Одеси від 4 жовтня. Зазначається, «що він, дослівно, «разом з друзями» розпочинає серію соціологічних зрізів у Центральній та Південній Україні. Згідно інформації його особистої сторінки у соцмережі, Сергієнко вчився в Новоукраїнській гімназії №17 та педагогічному ліцеї, а також вивчав політологію в ОУН ім. Мечникова».
Політичний присмак
Журналісти також проаналізували особистий профіль імовірного засновника «Соціополу»:
«Особиста сторінка Сергієнка містить низку репостів, пов’язаних з кандидатом у міські голови Одеси від партії «За майбутнє», яка вважається пов’язаною з олігархом Ігорем Коломойським, він позначений на груповій світлині на тлі партійного банеру, а в ефірі передачі «Ми з Михайлом Кациним» одеського телеканалу «Медіаінформ», запис якого доступний на YouTube, прямо підтверджує, що є представником цієї політичної сили».
(Скріншот зі сторінки Сергія Сергієнка, зроблений сайтом «Весь Кіровоград»)
Тож цілком імовірно, що розробником сумнівної соціології у Кропивницькому є прихильник Одеського осередку «За майбутнє».
Що за «соціологія»?
6 жовтня цього року на сторінці «Соціополу» вийшла інфографіка першого дослідження, яке «проводили методом телефонного опитування з 20-го по 30-те вересня». Було опитано 1200 респондентів. Похибку визначили на рівні 3%. За інформацією, поширеною «Соціополом», перше місце на виборах до міської ради Кропивницького серед партій займає «Перспектива міста» (27,2%), друге – «Слуга народу» (16,1%). Замикає трійку лідерів – За майбутнє» (8,9%), обійшовши «ОПЗЖ», «Батьківщину» та «Пропозицію» (яку представляє міський голова Андрій Райкович).
Дану інформацію поширює у популярних кропивницьких фейсбук-групах профіль без жодної світлини.
«Росіяни» сварять Райковича і вихваляють лідера «За майбутнє» в Кропивницькому
Активні коментатори «рейтингів «Соціополу» – фейкові акаунти, на яких розміщені фото людей з Росії. Зазвичай до використання світлин інших людей із заборонених в Україні мереж «В контакте» та «Одноклассники» вдаються так звані «ботоферми», маючи на меті приховати фейковість профілю.
Викладене вище наочно демонструє викриття таких сторінок кропивницьким журналістом Андрієм Трубачевим.
За даними журналіста, коментатор «Віталій Демешко» – насправді Євген Гурьєв з Воронежа.
А «Марк Солома», який звинувачує Райковича у «накручуванні рейтингів» і закликає голосувати за «За Майбутнє», – Георгій Мішньов з Краснодару.
За інформацією сайту “Чесно” (а також низки українських ЗМІ), партія «За Майбутнє» може бути пов’язана з олігархом Ігорем Коломойським. ГО «Центр протидії корупції» прямо називає згадану політсилу «проектом Коломойського».
“Сьогодні у Києві доповнили сіті-лайти “За Майбутнє” словом “Коломойського”, – пише видання РБК- Україна.